10 Temmuz 2011 Pazar

Pırlanta'nın Bakım ve Temizliği

diamond care
Pırlanta Bakımı
Pırlantalar, dünyadaki en sert maddeler, ateşin ve çizilmenin getireceği zarara karşı eşsiz bir biçimde dayanıklılar. Sadece başka bir pırlanta tarafından kesilebiliyor ve cilalanabiliyorlar. Ancak çok ağır bir darbeyle çizilmeleri de mümkündür. Biraz özen göstererek pırlantanızı bir ömür boyu koruyabilirsiniz. Saç spreyleri, ev kimyasalları pırlantanın yüzey kısmını gölgeleyebilirler, bu durumda da pırlanta parlaklığını kaybedecektir. Dolayısıyla pırlantanızı düzenli olarak kuyumcunuza götürüp temizlemesini istemek parlaklığını ve ışıltısını korumanıza yardımcı olacaktır.

Pırlanta Temizliği
Pırlanta, 1 çay kaşığı amonyak ve 6 çay kaşığı suyun karıştırıldığı bir solüsyonla da evinizde temizlenebilir. Yumuşak bir fırçayla pırlantayı fırçalayarak tüm kirleri temizleyebilirsiniz, fakat yüzüğünüzün veya mücevherinizin metal kısmına dokunmamaya ve metali fırçayla çizmemeye özen gösterin. Her yıl 1 kere kuyumcunuza pırlantanızı gösterip temizletmekte ve taşın durumu hakkında bilgi almakta yarar var.

Yumuşak Sıvı Deterjanla
Mücevherinizi küçük bir kap dolusu herhangi yumuşak bir sıvı deterjanla köpürtülmüş ılık suyun içine daldırın. Yumuşak bir diş fırçası ile köpüğün içinde nazikçe fırçalayın. Sonra musluğun altında ılık suyla tek tek durulayın. Tiftiksiz, yumuşak bir bezle suyunu alın. Bunları yaparken lavabonuzun deliğini tıkaçla kapamayı ihmal etmeyin.

Ev Tipi Amonyakla
Mücevherinizi, 30 dakika soğuk su ve ev tipi amonyakla yarı yarıya dolu küçük bir kabın içine bırakın. Çıkardıktan sonra montürün çevresini küçük yumuşak bir fırçayla hafif vuruşlarla nazikçe temizleyin. Mücevherinizi aynı solüsyona bir kez daha daldırın, durulayın ve kağıt mendille ıslaklığını alın.

Mücevher Temizleme Sıvısıyla
Herhangi marka bir mücevher temizlik sıvısı satın alın ve üzerinde yazan talimatları takip edin.

Pırlantayı Saklama
Pırlantanızı saklarken tüm mücevherlerinizi birbirlerine değip çizmemeleri için ayrı saklamakta yarar var. Pırlantalarınızı birbirinden ayırmak için kumaş parçaları kullanabilirsiniz.

pırlanta yüzük

Diamond Care;
Diamonds are the hardest materials in the world and they outstand to fire and scracthing. They can only be cut and polished by another diamond. However there is a possibility to be scratched by a strong knock. You can keep your diamonds for a life time by taking a little care. Hair sprays, home chemicals may shadow the surface of the diamonds, and so they loose their brilliance. So asking your jeweller for cleaning your diamonds regularly can help you to keep your diamonds brilliance and glitter.

Cleaning
Diamonds can also be cleaned at home with a solution of 1 tea spoon of ammoniac and 6 tea spoon of water. You can clean all the dirt on your diamond with a soft brush, but you should take care for not letting the brush to touch the metal sides of your jewellery. It is good to ask your jeweller to clean your diamond and get information about it once a year.

Soft Liquid Detergant
Put your jewellery into a small container full of warm water that is foamed with any kind of soft liquid detergant. Brush with a soft tooth brush in the foam softly. Later rinse under the tap with warm water. Do not forget to close the washstand hole while doing these processes.

Home Type Ammoniac
Put your jewellery into a container full of half cold water and half home type ammoniac for 30 minutes. Clean the mounter’s periphery with a soft small brush with soft touches. Put the jewellery into the same solution once again, rinse and take the damp with a paper napkin.