24 Nisan 2012 Salı

Pırlantalar Kaç Para?Herhangi bir pırlanta ürün almak üzere fiyat araştırması yapan her insanın kafası biraz karışır, ve pek çok insan pırlantanın fiyatlandırması konusunda net bir bilgiye sahip değildir.
Pırlantanın fiyatını sormak söz konusu olduğunda, konuyu açıklamak için verilecek en güzel örnek, bir emlak firmasına gidip ev fiyatı sormak olarak verilebilir. Bir emlakçıya gidip 'ev ne kadar?' diye sorduğunuzda, doğal olarak emlakçı size bilgi veremez. Emlakçının size bilgi verebilmesi, sizi yönlendirebilmesi için istediğiniz evin büyüklüğünü, mevkiini, kondüsyonunu, kullanılan malzeme kalitesini vs. bildirmeniz gerekir. Pırlanta alırken de durum aynıdır. Bir pırlantanın güzelliği, nadirliği ve fiyatı, 4C kuralının (Cut (Kesim), Clarity (Berraklık), Carat (Ağırlık), Colour (Renk) ) her bir C'sinin birbiriyle etkileşimiyle ilgilidir.

4C kuralı, pırlantanın derecelendirilmesi için tüm dünyada kullanılır. 4C 'sinin her biri daha yüksek dereceye sahip bir pırlanta, daha nadir bulunur ve sonuç olarak daha pahalıdır. 'Pırlantanın güzelliği' açısından hiç bir 'C' diğerinden daha önemli değildir, ve eklemek gerekir ki hiçbir 'C' zaman içersinde değerini yitirmeyecektir.
Hangi 'C' nin sizin için en önemli olduğuna  karar verdikten sonra, size sunulan seçenekleri ve fiyatları daha sağlıklı değerlendirebilirsiniz. 

Devamı bir sonraki yazımızda...