4 Nisan 2013 Perşembe

Hazır Yüzük mü Alsam, Kendi Yüzüğümü mü Tasarlasam?

Özel tasarım yüzük mü, hazır pırlanta yüzük mü?


Pırlanta yüzükler, pırlanta takı modelleri içinde en popüler olanlarından biridir. İçlerinden seçim yapabileceğiniz yüzlerce çeşit model, yüzük çeşidi ve tasarım vardır. Ve pırlanta taşların da kesim çeşitlerini, büyüklüklerini, renklerini hesaba katarsanız, önünüzde hemen hemen sonsuz sayıda seçenek vardır.  Bir pırlanta yüzük alacaksanız öncelikli olarak bir seçim daha yapmalısınız: hazır pırlanta yüzük modellerinden birini mi saçeceksiniz, yoksa kendi yüzüğünüzü kendiniz mi oluşturacaksınız?


Hazır yapılmış pırlanta yüzüklerden seçecekseniz, önünüzde birbirinden stil sahibi, kaliteli ve şık çok sayıda seçenek var demektir. Hazır yüzük satın almanın en önemli avantajı, istediğiniz yüzüğü bulduğunuz anda alabilecek olmanızdır. Genellikle bir bekleme süreci olmaz, uygunluğuna karar verilir ve karar kesinleştirilir.

Bunun yanında kendi yüzüğünüzü oluşturmanızın da bazı avantajları vardır. Bu avantajlardan en aşikar olanı, kendi oluşturacağınız yüzüğün tam olarak sizin istediğiniz gibi görünecek olmasıdır. Kendi oluşturacağınız bir yüzükte, istediğiniz yüzük türünü, istediğiniz özellik ve tasarımı ve yüzüğünüzün üretileceği metal malzemeyi (altın, platinyum, gümüş, vb..) özgürce seçebilirsiniz. Ve yüzüğünüzü taçlandıracak olan hayalinizdeki mükemmel pırlanta'yı da dilediğiniz kesim, karat, berraklık, ve renkte seçebilirsiniz.

Kendi yüzüğünüzü oluşturmanın en güzel tarafı tabii ki, bu yüzüğün size ait, size özel bir tür baş yapıt olacak olması ve birine, yüzüğünüzü kendinizin tasarladığınızı söylemenin zevkinin hiç bir şeyle kıyasalanamayacak bir zevk olmasıdır. Kendi yüzüğünüzü oluşturmanın kötü denebilecek tek bir tarafı vardır ki o da bekleme sürecidir.

Eğer kendi yüzüğünüzü oluşturmaya karar verdiyseniz, yüzüğün yapılması için bir süre beklemek zorunda kalacaksınız. Bu süre bir kaç gün de olabilir, bir kaç hafta da, hatta bazen bir kaç ay.. Bu sürece girmeden önce kuyumcunuza, yüzüğün tamamlanmasının ne kadar süreceğini mutlaka sorun. Bu size farklı bir yol izlemek veya devam etmek konusunda karar vermenizde yardımcı olacaktır.

Hazır pırlanta yüzüklerle özel üretim pırlanta yüzükler arasındaki bir fark da yüzüğün üretim şeklidir. Hazır yüzükler genellikle 'döküm'dür. Yani yüzüğün yapımında kullanılan metal, akışkan halde iken bir kalıbın içine dökülerek şekillendirilir. Bazı insanlar bu metodun yüzüğün bütünlüğünü, sağlamlığını azalttığını ve yıpranmaya ve hasara daha elverişli hale getirdiğini düşünürler. Bir ustanın elinde şekillenen özel üretim el yapımı bir yüzük ise, seri üretim döküm yüzüklere kıyasla daha sağlam ve uzun ömürlü bir seçim olacaktır.

Gördüğünüz gibi yüzüğümü hazır olanlardan mı seçsem, kendim mi oluştursam? sorusunun doğru veya yalnış bir cevabı yoktur. Bu daha çok kişisel bir seçimdir. Avantajlar, dezavantajlar, zaman, şartlar göz önünde bulunduralarak karar verilmesi gerekir.

İster bir tektaş pırlanta arıyor olun, ister bir tamtur yüzük, ya da farklı, özel bir yüzük modeli, kesinlikle birden fazla seçeneğiniz olduğunu bilin. Her iki yolu da düşünün, elinizde neler var görün, ve hangi seçeneğin ihtiyaçlarınıza daha iyi cevap verdiğine karar verin. Hangi yolu seçerseniz seçin, ortaya çıkan sonuçla, yani yüzüğünüzle mutluysanız, doğru yöntemi seçmişsiniz demektir.

https://www.busrapirlanta.com.tr/pirlanta-yuzukler