19 Mayıs 2013 Pazar

Toplam Karat Ağırlığı Ne Demektir?


Toplam karat ağırlığı, bir parça takıdaki tüm taşların karat miktarının tanımlanması için kullanılan bir terimdir. Neden bu terimin kullanıldığını ve alışverişinizi yaparken bilgilenmiş olarak karar verebilmeniz için toplam karat ağırlığının tam olarak ne olduğunu anlamanız gerçekten çok önemli.


Toplam Karat Ağırlığı Nedir?

Toplam karat ağırlığı yüzükteki tüm taşların toplam ağırlığıdır. Toplam karat ağırlığını bulmak için, merkeztaşı, onun etrafında ya da yüzük şeridinde bulunan diğer taşların hepsi birbirine eklenir. Mesela, üç taşlı bir tria yüzük 1 karatlık merkeztaşına ve her iki tarafta bulunan 0,5 karatlık pırlantalara sahip olabilir. İşte bu yüzüğün toplam karat ağırlığı 1+0,5+0,5= 2 karatdır.

Toplam Karat Ağırlığı Neden Kullanılır?

Toplam karat ağırlığı sıkça nişan yüzüklerini tasvir etmek için kullanılır; çünkü ortaya çıkan rakam kulağa çok etkileyici gelir. Bir mağaza toplam karat ağırlığı 2 karat olan bir yüzüğün, şaşılacak derecede düşük bir fiyatla, reklamını yapabilir. Fakat eğer bu yüzük 0,5 karatlık merkeztaşına ve onu çevreleyen toplamda 1,5 karatlık taşlardan oluşuyorsa, 1,5 karatlık merkeztaşına ve onun etrafında toplamda 0,5 karatlık taşlara sahip olan bir yüzükten –her iki yüzüğün toplam karat ağırlığı da 2 karat olduğu halde- çok daha düşük bir fiyata satılacaktır. Toplam karat ağırlığını esas alarak sadece tek bir pırlantaya ya da yüzükteki diğer küçük taşlara değer vermediğinizden emin olun. Örneğin, üç-bir üçlük karat taşların (toplamda 1 karat ağırlığına geliyor) her biri 800 dolar ya da toplamda 2400 dolar ederken; aynı renk, berraklık ve kesim derecesindeki bir karatlık bir pırlanta 7,500 dolardan büyük bir değere sahip olabilir.

Toplam Karat Ağırlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mağazalar ve satıcılar tanıtımlarında toplam karat ağırlığını esas alıp bu konuda yanlış şeyler söylemeseler de, bir yüzük alırken verilen sayının aldatıcı olması ihtimaline karşı dikkatli olmalısınız. Tek tek her taşın ağırlığını bildiğinizden ve her taşın değerini belirlediğinizden emin olun. Etkileyici bir toplam karat ağırlığına sahip olan bir yüzük alırken en büyük taşın büyüklüğünü birazcık azaltarak, harcayacağınız miktarı düşürebileceğinizi unutmayın. 

 Toplam Karat Ağırlığı Ne demektir? | Büşra Pırlanta