24 Haziran 2017 Cumartesi

Tektaş Pırlanta Yüzükler Hakkında 10 İlginç Bilgi

busra-pirlanta

 1. En popüler pırlanta kesim şekli yuvarlak parlak kesimdir. Seçtiğiniz tasarıma bağlı olarak elmasın çok güzel görünmesini sağlar. Yuvarlak kesim; maksimum ışık, parlaklık, ışıltı ve berraklık amaçlanarak kesildiği için görenlerde her zaman bir “Vaav” etkisi oluşturur.
 2. Pırlanta yüzükler asıl popülaritesini son zamanlarda kazanmış olmasına rağmen bu gelenek ilk olarak 1477 yılında ortaya çıktı. Avusturyalı Archduke Maximilian, Mary of Burgundy'ye olan aşkını sembolleştirmek için üzerinde pırlanta olan bir altın yüzük hediye etti.
 3. Vena Amoris
  Antik kültürlerde sol eldeki üçüncü parmakta bulunan Vena Amoris isimli damarın doğrudan kalbe doğru ilerleyen bir “aşk” damarı olduğuna inanılıyordu.
 4. Elmas (diamond) kelimesi, Latince’de sabit veya yenilmez anlamına gelen “adamant” (sağlam) sözcüğünden gelir. Elmasların zarar göremez olduğuna inanılmaktadır, gerçekten de elmas doğadaki en sert madenlerden birisi ancak yine de bir çekiçle vurmanızı tavsiye etmeyiz!
 5. Pırlanta tektaş yüzüklerde kullanılan ortalama pırlanta karat ağırlığı yaklaşık 0.37 karat civarındadır...
  Bu karat aralığındaki tektaş pırlanta yüzükleri buradan inceleyebilirsiniz.
 6. İngiltere, ABD, Fransa ve Kanada gibi ülkelerde insanlar nişan yüzüğünü geleneksel olarak sol elde takarlar. Diğer yandan Almanya, Rusya ve Hindistan gibi ülkelerde yüzük sağ elde takılır. Türkiye’de ise değişkenlik göstermektedir. Siz hangi elinizde takmayı tercih ediyorsunuz?
 7. Nişan yüzükleri için kullanılan en yaygın metal ya beyaz altın ya da platindir. Ancak bu iki metal türünde de son zamanlarda maliyet ücreti çok fazla olduğu için “Palladium” (paladyum) adlı yeni bir maden piyasada ön plana çıkmaya başladı. Palladium değerli bir metal olarak kabul edilir ve çok daha uygun fiyatlara gelen lüks bir alternatiftir.
 8. Pırlanta yüzüklerle ilgili videolar internette çok yaygın hale gelmeye başladı. Bu videolar sayesinde pırlanta almak isteyen kişiler yüzüğü ellerinde görmedikleri halde gerçekte nasıl göründüğüne dair ayrıntılı bir şekilde fikir edinebilmeye başladılar.

  Örnek olarak bu videoya bakılabilir:
 9. Sevgililer Günü, kuyumcular için yılın en önemli günlerinden biri olmasına rağmen aslında yılda en fazla nişanlanmanın ve pırlanta satışının olduğu dönem Aralık ayıdır.
 10. Elmaslar ilk kez milattan önce 800’lerde Hindistan'da keşfedildi. Ancak 15. yüzyıla kadar elmaslar düğünlerde veya nişan yüzüklerinde kullanılmadı.

---
Her türlü soru ve iletişim için bize Whatsapp’tan yazarak ya da telefonla arayarak ulaşabilirsiniz.

Whatsapp: 0538 541 4114
Telefon: 0212 603 2244

Adres: Kuyumcukent AVM (Wedding World) Zemin Kat No: 180 Yenibosna / İstanbul